IMG_7413

Την Κυριακή (30/8) ο «τελικός» με τον Όλυμπο Γυμνού στο γήπεδο της Ερέτριας

Οι δύο «Λιάκοι» της ΑΕΚ Χαλκίδας, Παπαϊωάννου και Ξιφαράς «ξελάσπωσαν» τους «πρωτευουσιάνους»,  οι οποίοι μετά από ένα …αναγνωριστικό α’ ημίχρονο στο γήπεδο «Ηλ. Κουτσουφλάκης» στο Προκόπι, πάτησαν γκάζι στην επανάληψη κι επικράτησαν της ΑΕΚ Ν. Πύργου με το επιβλητικό 3-0. Ο Παπαϊωάννου άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα, ο Ξιφαράς «κλείδωσε» το ματς κι ο Killer «Παπ», έβαλε στις καθυστερήσεις το …κερασάκι στην τούρτα. Την ερχόμενη Κυριακή (30/8) ο τελικός των τελικών κόντρα στον Όλυμπο Γυμνού. Ο νικητής …ανεβαίνει στα μεγάλα σαλόνια, ενώ με ισοπαλία, οι δύο ομάδες οδηγούνται σε νέο μπαράζ!

Η ΑΕΚ Χαλκίδας έχει σταθεί με σεβασμό …ενώπιον σε μία από τις μεγαλύτερες προ(σ)κλήσεις της σύγχρονης ιστορίας της και περιμένει την …ετυμηγορία. Η απόφαση θα βγει την ερχόμενη Κυριακή.

Το συγκρότημα του Γιάννη Μπασούκου νίκησε με 3-0 (σήμερα το απόγευμα) την ΑΕΚ Ν. Πύργου και πλέον πηγαίνει σε λίγα 24ωρα στην Ερέτρια, για τη …ρώσικη ρουλέτα, κόντρα στον Όλυμπο Γυμνού.

Ο νικητής ανεβαίνει στην Α’ ΕΠΣΕ, ο χαμένος παραμένει στη Β’ ΕΠΣΕ, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας, δεν μετράει εν τέλει η διαφορά τερμάτων (η ΑΕΚ Χαλκίδας βρίσκεται τούτη την ώρα στο +1) και οι δύο ομάδες, θα οδηγηθούν σε νέο αγώνα μπαράζ.

Και το παραπάνω, επιβάλλεται να γίνει ξεκάθαρο και αντιληπτό, μιας και μετά το τέλος του ματς ΑΕΚ Χαλκίδας – ΑΕΚ Ν. Πύργου, δεν ήταν λίγοι αυτοί που υποστήριζαν, ότι η ΑΕΚ Χαλκίδας «βολεύεται» και …εξυπηρετείται την Κυριακή στο ματς με τον Όλυμπο (και) με την ισοπαλία.

IMG_7422

Ευκαιρία η ΑΕΚ Ν. Πύργου!

Με το «καλημέρα» στο ματς, η ΑΕΚ Ν. Πύργου ήταν αυτή που καρδιοχτύπησε την ομάδα του Μπασούκου. Συγκεκριμένα στο 3′ ο Καραβάς εξαπέλυσε μία βολίδα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Μπόλμπασης απογειώθηκε κι έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Ανέβηκε η ΑΕΚ Χαλκίδας…

Από το 10′ και μετά η ΑΕΚ Χαλκίδας πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε την -κατά τ’ άλλα- καλοστημένη άμυνα της ΑΕΚ Ν. Πύργου, που δεν επέτρεπε πάντως στους μεσοεπιθετικούς των γηπεδούχων να φανούν ιδιαίτερα.

Ο Μπασούκος έβαλε τον Παπαϊωάννου στην κορυφή της επίθεσης, λίγο πιο πίσω έπαιξε ο Παριανός και στα άκρα, από αριστερά ο Μπασούκος κι από δεξιά ο Τσιβίκας. Στα χαφ οι Ξιφαράς και Παπαδέδες, στο κέντρο της άμυνας οι Μπισμπικόπουλος – Μεταξάς, αριστερό μπακ ο Δουρμούσογλου και δεξί μπακ ο Μαστραντωνάς. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μπόλμπασης που καθοδηγούσε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα τους συμπαίκτες του.

Στον αντίποδα, η ΑΕΚ Ν. Πύργου, με πολυπρόσωπη και σφιχτή άμυνα, προσπάθησε να διαφυλάξει τα νώτα της και να χτυπήσει στην κόντρα (όπως έκανε και με τον Όλυμπο), με τον Στραφιώτη στη γραμμή κρούσης, τους Ντέντη και Καμπάνταη στις πτέρυγες να επιχειρούν να προκαλέσουν ρήγματα στο χώρο κυριαρχίας του Μπόλμπαση και τον Λυσσέα με τους υπόλοιπους από τη μέση και κάτω να κάνουν δύσκολη τη ζωή του δικεφάλου του …Νότου! Τελικά η ΑΕΚ Ν. Πύργου έχασε με τον ίδιο τρόπο που έχασε και στο ματς με τον Όλυμπο. Κράτησε το μηδέν στο α’ ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της αντιπάλου της και μοιραία …παραδόθηκε!

«Κάλπασε» στο β’ ημίχρονο!

IMG_7429 (2)

Στο α’ 45λεπτο δεν δημιουργήθηκαν ιδιαίτερες φάσεις από πλευράς ΑΕΚ Χαλκίδας, αν και πρόκειται για μία νέα ομάδα που κουβαλάει πολλά …κιλά ποιότητα (το «μαρτυράει» το ρόστερ), ωστόσο και οι πιο ποιοτικές ομάδες, θέλουν χρόνο για να μονταριστούν και να δέσουν. Παρόλα αυτά, στο δεύτερο μισό του ματς η ΑΕΚ έδειξε ότι πρόκειται για έναν …γαλαξία αστέρων. Έβαλε τη μπάλα κάτω, έπαιξε πιο ορθολογικά, της βγήκαν οι κάθετες πάσες, ο Μπασούκος από τον πάγκο ανακάτεψε την τράπουλα με εσωτερικές αλλαγές και στο 50′ ο ταχύτατος Τσιβίκας τσίμπησε τη μπάλα, ο Ελ. Γιουκάι τον ανέτρεψε και ο Βρακάς δεν δίστασε να καταλογίσει το καταφανέστατο πέναλτι. Ο Παπαϊωάννου (φωτό πάνω) ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι έκανε το 1-0! Δεν θα μπορούσε άλλωστε να αστοχήσει… Γι’ αυτό τον έφερε ο Ελευθεριάδης στο Πάρκο του Λαού. Για να γίνει …καβαλάρης στ’ άλογο!

«Μίλησε» κι ο …έτερος Ηλίας!

IMG_7440 (2)

Μετά το 1-0 η ΑΕΚ Χαλκίδας επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, ενώ η ΑΕΚ Ν. Πύργου που απώλεσε την αμυντική συνοχή της, έδειχνε να μην πιστεύει ότι μπορεί να γυρίσει το ματς, κόντρα σε ένα σύνολο που «φτιάχτηκε» για να παίξει εδώ και τώρα στην Α’ ΕΠΣΕ!

Στο 70′ λοιπόν από σέντρα του Παπαϊωάννου από αριστερά κι αδυναμία απομάκρυνσης της μπάλας από τα καρέ της βορειοευβοιώτικης ομάδας, ο Ηλίας Ξιφαράς (φωτό πάνω), με συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στην απέναντι γωνία, έκανε το 2-0, με τον Γιώργο Αρτίτσογλου (κατά κόσμον «Ετσεβίτ») που ήταν πολύ εκδηλωτικός να …φαντάζει να λέει στην κερκίδα:  «Όλοι στον έβδομο ουρανό αδέρφια!..» Η αλήθεια είναι ότι θα …μπορούσε να το πει, εκτός κι αν το «κρατάει» για την …Κυριακή.

Ο επίλογος του Killer!

IMG_7431

Στο 74′ η ΑΕΚ Ν. Πύργου έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τριανταφύλλου με δεύτερη κίτρινη. Στο 80′ ο Δουρμούσογλου με φοβερό σουτ από πλάγια αριστερά τράνταξε τα δοκάρια της εστίας του Τσαϊνη, ενώ στο 90′ η ΑΕΚ Χαλκίδας πέτυχε το «πολυπόθητο» τρίτο γκολ, που ναι μεν πανηγυρίστηκε δεόντως, ωστόσο, όπως αποδείχθηκε, μάλλον δεν θα διαδραματίσει καθοριστικό ρόλο σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Όλυμπο. Για την ιστορία όμως, ο Παπαϊωάννου στα …χασομέρια βρέθηκε σε θέση βολής (από φάουλ – ασίστ του Ξιφαρά), απασφάλισε κι άνοιξε πυρ κατά της εστίας του Τσαϊνη! Έτσι απλά, 3-0!

Πολύ καλή η διαιτησία του Βαλάντη Βρακά (οι δύο ομάδες πάντως διαμαρτυρήθηκαν για μία περίπτωση πέναλτι η καθεμία, η ΑΕΚ Χαλκίδας στο 45′ και η ΑΕΚ Ν. Πύργου στο 85′). Βοηθοί του Βρακά ήταν οι Πριόνας και Χατζηκαμαγιάννης.

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μπασούκος): Μπόλμπασης, Μαστραντωνάς (46′ Πατρινός), Δουρμούσογλου, Μεταξάς, Μπισμπικόπουλος, Παπαδέδες (91′ λ.τρ. Λαφαζάνης), Μπασούκος, Ξιφαράς, Παριανός (65′ Κάραλης), Παπαϊωάννου, Τσιβίκας.

ΑΕΚ Ν. ΠΥΡΓΟΥ (Μπεκάκος): Τσαϊνης, Κριάρης (64′ Γιουκάι Αρντίτ), Νταής, Γιουκάι Έλβις., Τριανταφύλλου, Καψάλας, Ντέντης, Λυσσέας, Καμπάνταης (70′ Κοντός), Καραβάς, Στραφιώτης (62′ Ξυράφης).

Μπαράζ ανόδου

ΑΕΚ Ν. ΠΥΡΓΟΥ – ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 0-2
ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΑΕΚ Ν. ΠΥΡΓΟΥ 3-0
ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ – ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κυριακή 30/8, 17:45, Γηπ. Ερέτριας)

Βαθμολογία

ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 3 (3-0)
ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 3 (2-0)
ΑΕΚ Ν. ΠΥΡΓΟΥ 0 (0-5)

***Διαβάστε ΕΔΩ τα παραλειπόμενα του αγώνα της ΑΕΚ Χαλκίδας με την ΑΕΚ Ν. Πύργου…