3

Ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε τη Νίκη Αιγινίου (με 3-0 σετ), έκανε το 2Χ2 στο φάιναλ φορ ανόδου και προβιβάστηκε στα μεγάλα σαλόνια της Volley League!

Τα σετ: 25-23, 25-20, 25-12

Η σημερινή μέρα θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στη βίβλο του ευβοϊκού αθλητισμού. Η ομάδα βόλεϊ της Χαλκίδας, ο Ηρακλής, ανέβηκε στη Volley League!

Στη Νέα Ιωνία Βόλου νίκησε με 3-0 σετ τη Νίκη Αιγινίου και σε συνδυασμό και με τη χθεσινή νίκη κόντρα στην Παλλήνη (με 3-1 σετ), σφράγισε από σήμερα την άνοδο.

Αύριο το μεσημέρι ο Ηρακλής Χαλκίδας θα αγωνιστεί με την έτερη ομάδα που ανέβηκε στην Α1, την Κύζικο Ν. Περάμου (Ηρακλής και Κύζικος θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή, αλλά ο βασικός στόχος …επετεύχθη).

Όσον αφορά το σημερινό ματς, το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο και ο Ηρακλής το κέρδισε -στις λεπτομέρειες- με 25-23. Αλλά σημασία έχει ότι το κέρδισε.

Στο δεύτερο σετ η Νίκη Αιγινίου βρέθηκε να προηγείται με 13-10, αλλά ο Ηρακλής Χαλκίδας «επέστρεψε» στο παιχνίδι και με 25-20 έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε …πάρτι. Το αρχικό 7-2 -με συνεχόμενους άσους του Αντιφάκου- μετατράπηκε σε 20-10 και από ‘κει και πέρα …εύκολα, σε 25-12.

Άντε γεια…

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Κολτσιάκης, Αδαμόπουλος, Φίνος, Γκόρτσανιουκ, Κοντοστάθης (λ), Γεωργόπουλος, Αντιφάκος / Φωτιάδης, Μάγγος, Αλεξάκης, Χασάνδρας.